• Home
  • Jak dbać o ekonomiczną pracę kotła grzewczego

Jak dbać o ekonomiczną pracę kotła grzewczego

0
(0)

Na koszty związane z ogrzewaniem mieszkania składa się również zakup oraz naprawa kotła grzewczego. W tym artykule omówimy pokrótce temat dbania o to urządzenie.

Chociaż ilość spalanego w sezonie grzewczym paliwa zazwyczaj uzależniamy od panujących warunków atmosferycznych, to jednak nie wolno umniejszać wpływu jaki ma na ostateczny bilans sprawność energetyczna kotła grzewczego. Czy ma to na prawdę aż tak duże znaczenie? W praktyce okazuje się, że jak najbardziej tak. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy serwisowej InstalatorSanitarny.com.pl nowy gazowy kocioł kondensacyjny ma nawet 40% lepszą sprawność energetyczną niż typowy kilkunastoletni kocioł gazowy. A wyższa sprawność oznacza oczywiście dużo mniejsza ilość spalanego paliwa – a to bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków za gaz. Oczywiście jak każde urządzenie, tak i kocioł gazowy z upływem lat niszczeje, a jego sprawność energetyczna spada. Dzięki jednak odpowiednio przeprowadzanym najróżniejszym czynnościom możliwe jest zapewnienie każdego roku optymalnej pracy urządzenia. Dotyczy to w pewnej mierze każdego kotła, zarówno gazowego, olejowego jak i tego zasilanego węglem lub drewnem.

Dbaj o regularne czyszczenie kotła

Przyroda lubi czystość, urządzenia grzewcze również. Każda dodatkowa warstwa jakiegokolwiek zabrudzenia osiadająca na wymienniku ciepła, palniku czy elementach instalacji obniża sprawność energetyczną całego systemu. Warto korzystać z corocznych przeglądów oferowanych przez profesjonalne regionalne firmy serwisowe. Producenci kotłów grzewczych zazwyczaj dostarczają wraz z urządzeniem instrukcję obsługi, w której kierują do nabywców konkretne wskazówki jak dbać o dobry stan urządzenia. W przypadku kotłów gazowych, niezwykle przydatne okazują się chemiczne analizy spalin. Autoryzowany serwisant urządzeń danej marki dobrze wie, jaki dokładnie powinien być skład spalin dla każdego urządzenia. Optymalna praca urządzenia jest określana właśnie składem chemicznym generowanych spalin. Dokonując analizy, serwisant może dokonywać korekt w nastawach armatury gazowej urządzenia dążąc do osiągnięcia zalecanego składu chemicznego wydalanej z komina mieszanki. Tak precyzyjne nastawy mają bezpośredni wpływ zarówno na obniżenie rachunków jak i na jakość atmosfery, ponieważ sprawny kocioł gazowy emituje minimalne ilości gazów cieplarnianych. Mało ekonomiczny nieprawidłowo funkcjonujący kocioł gazowy nie tylko charakteryzuje się obniżoną sprawnością energetyczną, lecz również emituje niepotrzebne duże ilości takich gazów jak tlenek węgla oraz tlenki siarki, a te jak wiemy są trujące. Rutynowy przegląd kotła gazowego obejmuje również sprawdzenie stanu zakamienienia płytowego wymiennika ciepła (w przypadku kotłów dwufunkcyjnych) lub anody magnezowej (w zasobnikach c.w.u.), czyszczenie komory spalania oraz sprawdzanie drożności systemu kominowego. Ekonomicznej pracy kotła gazowego sprzyja również dokładne zaplanowanie jego pracy przy użyciu programatora tygodniowego.

Kocioł na węgiel – jak o niego dbać?

Piec na paliwo stałe tak jak każde urządzenie, lepiej funkcjonuje, gdy dbamy o jego prawidłowy stan. Podstawową cykliczną czynnością, którą warto wykonywać jest staranne czyszczenie komory spalania pieca oraz powierzchni płaszcza wodnego wewnątrz kotła. Podobnie jak to jest w przypadku wszystkich innych urządzeń grzewczych każda niepotrzebna warstwa sadzy osadzająca się na ścianach wymiennika ciepła w kotle obniża jego sprawność energetyczną. Na prawidłową pracę kotła ma również wpływ ciąg w kominie oraz czystość rusztu pod komorą spalania. Czysty kocioł pracuje optymalnie, dzięki czemu unikamy generowania niepotrzebnych strat. Dbałość o pracę kotła na węgiel powinna również obejmować dostarczanie jak najlepszej jakości węgla. Jak dowiadujemy się z serwisu „dobry węgiel toruń lipnowskiopal.pl” warto wybierać węgiel o wysokiej kaloryczności, który już sprawdziliśmy w pracy z naszym urządzeniem grzewczym.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Please follow and like us:

Leave A Comment